wtorek, 25 stycznia 2011

UNIKIDS

Dnia 22.01.2011 w laboratorium Instytutu Inżynierii Rolnej w Kalsku, działającym przy PWSZ w Sulechowie, odbyły się zajęcia dla studentów UNIKIDS – Dziecięcego Uniwersytetu z Zielonej Góry.
Do laboratorium przybyło 5 grup młodych studentów którzy w czasie zajęć zapoznali się z tajnikami laboratorium In-vitro oraz technologią produkcji sera twarogowego.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się o godz. 10. Młodzi studenci pod okiem dr Katarzyny Głowackiej oraz studentów, członków kół naukowych inżynierów żywności i technologów żywności zapoznali się z zasadami jakie obowiązują w laboratorium, odpowiadali na pytania dr Głowackiej, co to jest klon ? czy można klonować zwierzęta i ludzi ? dlaczego nie można tego robić ?

Następnie młodzi studenci przeszli do pokoju hodowlanego gdzie zaprezentowano im rozmnożone In vitro zmartwychwstankę, anturium i winorośl.




 
Po wstępie teoretycznym nadszedł czas na praktykę. W pokoju przeszczepień każde dziecko samodzielnie lub z pomocą asystenta mogło przeszczepić kawałek rośliny do podłoża agarowego.
                               


Po zakończeniu zajęć na In vitro młodzi studenci zagościli w katedrze technologii żywności, gdzie zajęcia poprowadziła dr inż. Bogna Latacz wraz z dorosłymi studentami, członkami kół naukowych.

Po prezentacjach multimedialnych przybliżających tematykę serowarską i umyciu rąk przyszedł czas na degustację różnych rodzajów serów.  Następnie wykonano eksperyment w wyniku którego otrzymano ser twarogowy. Wcześniej zaszczepione bakteriami mlekowymi mleko ogrzano. Kwaśne mleko w wyniku ogrzewania rozdzieliło się na serwatkę i kazeinę. Dzieci pomagały w odsączaniu sera.



Ważnym elementem warsztatów było samodzielne przyrządzenie serków smakowych. Dzieci podzielone na trzy grupy wykonały serki: truskawkowy, brzoskwiniowy i szczypiorkowo-rzodkiewkowy.



Ostatnia grupa młodych studentów opuściła laboratorium o godzinie 18. W przedsięwzięciu wzięli udział następujący członkowie koła: Hanna Tomala, Monika Pakiet, Michał Buda, Krzysztof Nowicki, Mateusz Kosiński oraz Jarosław Kliks. Wszystkim wam Bardzo Dziękuję  za chęci i zapał!!!

Od lewej: Michał Buda, dr inż. Bogna Latacz, Jarosław Kliks,
Krzysztof Nowicki, Monika Pakiet, Hanna Tomala i Mateusz Kosiński.

Przewodniczący KNIŻyw
Jarosław Kliks

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz